събота, 19 юни 2010 г.

Танго

"Но твоите добри ръце се връщаха при мен в трската да ме успокоят, пребледнели от любов"
Катуло Кастильо

Всички изкуства се занимават със сложно говорене за прости нужди - тангото дава направо. Страстта е нискочела и задъхана, казва Кортасар, а думите на тангото са директни и единствени като в писмо на самоубиец.
В тангото поначало има парадокс на чувствеността на движенията под патетичността на звука.

Реших бавно да отворя вените си, цялата си кръв да излея в твоите нозе, за да ти покажа, че не мога да те обичам повече и да умра.
Сенки.... нищо повече, докосват ръцете ми, сенки... нищо повече между моя живот и твоя.

С малко късмет никой никога няма да чуе такива думи в живота си... А с много късмет току-виж се намерил кой да го каже.

Когато емоцията от едно докосване е колуминацията на ежедневието ти, тогава телата проговарят езика на душата, това се нарича любов..

Може би понякога е по-добре да запазим красотата на едно неизтанцувано танго..

09.05.2004г.

петък, 18 юни 2010 г.

Младостта и след това

Когато си млад, всичко се свежда до забавленията. После... се научаваш да бъдеш предпазлив. Може да си разбиеш носа или сърцето.. Няма предпазни въжета, за които да се хванеш.
Кога свършва забавлението и започва да става "опасно"?
Ако в училище са ни казвали кое е правилно и кое - не, кога грешим и кога постъпваме правилно, то кой е учителят сега?
Защо трябва всяко наше действие и решение, които ни карат да сме щастливи да са съпроводени със страданието на други хора?
А нещата за които говорим трябва да са по-прости, отколкото ги мислим, дори тези за които не говорим..

Ако се скрием и отричаме, че някой или нещо ни плаши, означава ли това, че то не съществува? А когато стане напечено, можем ли просто да се скрием под леглото?
А ако отричаме всичко което ни се случва, ще пропуснем и хубавите неща, шансовете и щастието, което е също толкова реално, колкото и гадостите.

Не всеки скок е успешен, може да се нараниш - да си разбиеш носа или сърцето, но ако не скачаме - няма да има адреналин, а ако няма адреналин - няма емоции, ако няма емоции - просто съществуваме, а не живеем. Трябва да скочим, а щом скачаме, значи вярваме, че някой ще ни хване или ще уцелим предпазната мрежа.

Във всички случаи целият ни живот е поредица от избори. Добри или лоши те ни отвеждат някъде и там.... отново да скочим, защото не искаме да пропуснем скокът на живота си :)

Свободата - обяснения или оправдания

Какво сме способни да направим за свободата си? Какво е свобода?
Някой отдавна е казал, че свободата е в ума. А ако желанието за нашата свобода е ужасът на друг, тогава чувстваме ли се свободни?
Къде започва свободата и има ли граници? Кой ги дефинира?
Когато се запознаваме с някого, взаимно опознаваме себе си - такива каквито сме - без маска, без лъжа, без условия и без задължения. Когато се стремим да се харесаме на някого, ние изменяме същността си за да увеличим допирните точки и да достигнем до така желаното харесване. Защо хората представят себе си като освободени личности, широкоскроени и възприемчиви към всичко, а когато искаме да задържим някого в живота си, се превръщаме в затворници на страховете си, с остарели разбирания, тесногръди и големи принциписти? Нима по този начин не отнемаме свободата на другия и нашата собствена? Защото когато започнеш да изискваш, трябва да даваш същото, което си пожелал да видиш у другите. Тук идва страхът. Ревността. Разочарованието и болката.

Колко игри трябва да изиграем за да спечелим накрая? Защо се налага да ги играем, след като искаме да останем открити и свободни?

Не налагаме ли сами всички тези чувства на себе си? Защо не можем да сме откровени докрай? Нима чувства като приятелство, обич, влюбване, предателство не са присъщи на всеки от нас? Защо тогава започваме да се спотайваме като малки деца, които се крият, когато си бъркат в носа??
Всеки се страхува от общественото мнение. Всеки се съобразява с неща постоянно. Не е ли това свобода с ограничения? И след като има ограничения, има ли въобще истинска свобода?
Не.... свободата не трябва да се превръща в свободия. Свободата трябва да се консумира според собствените разбирания, не чуждите.

Животът ни е низ от обяснения и оправдания - детето на своите родители, юношата на ревнивата си половинка, съпрузите - един на друг, родителите - на своите деца.
Не е ли уморително цял живот да се оправдаваш за нуждите и желанията си?

Човек с времето се променя и минава през различни етапи, различни желания, различни хора с различни нужди и когато тези етапи идват, се изправяме на кръстопът и не знаем на къде да поемем за да угодим на всички. Ами ние?
Понякога избрания път не е верния, но той е свързан с всички останали и винаги можеш да избереш друг от цялата глобална "пътна мрежа".

Винаги трябва да можем да започнем от начало, да рискуваме, да сме авантюристи, да грешим. И докато има с кого да споделяш и да мълчиш - всичко е наред, значи въпреки всичките си грешки и грешни решения си успял да останеш истински пред някого и свободен пред себе си.

Ако можеш да си честен със себе си, можеш и с другите. Тогава....... свободата не е в ума, свободата е в честността.

Блогове и Дневници

Защо блог? Какво стана с дневниците?!
Дали нуждата да говорим безкрайно без да ни прекъсват или в търсене на трибуна и пет минути слава не заменихме приятелството с писателството?
Няма ли хора които да чуват, когато слушат или няма говорители?

Преди години, когато "рокендрола беше млад и да се свири на китара не беше още занаят" изписах няколко тона хартия под формата на дневници. По-късно намерих човек, който се превърна в мой Дневник.

Аз също съм Дневник, дори не един. И всичките ми страници са животът на някой.....
Дали всеки вижда Дневникът в мен, защото страниците ми са от хубава хартия и лесно се пише по тях? Колко страници има един такъв Дневник?..............

Дневници или приятелство?
Дневникът наш приятел ли е? Хмммм... Ами ние на него??
Един човек колко Дневника може да има? А един Дневник колко човека може да има?

И ето ме днес.. Дневник на много хора, превърнал се в блог, за да не мислят за страниците, защото имам скрол и архив.